Záloha datV dnešní uspěchané době si lidé jen stěží najdou čas na to, aby si ve svých datech (soukromé fotky, videa, dokumenty…) udělali pořádek, natož aby je zálohovali. Ztráta dat opravdu zabolí. Pokud tato situace nastane, jsou tu servisní střediska, kde vám za nemalé peníze data obnoví a mnohdy ani to ne.

Námi doporučené možnosti kde uchovávat data dle rizika ztráty dat (od nejmenšího po největší):

1) Cloudové úložiště
2) Domácí NAS
3) Vyvolání fotek / fotoknihy
4) Interní disk
5) Externí disk
6) Vypálení na CD/DVD
7) Flash disk
8) Paměťová karta
9) Uchování v telefonu

Do cloudového úložiště vkládáme největší potenciál a riziko ztráty dat je opravdu minimální. Navíc přístup k datům je možný prakticky odkudkoliv a vaše data jsou zálohovány automaticky po připojení k internetu.

Mnoho lidí naopak zřejmě zarazí fakt, že externí disk figuruje až na pátém místě. Z našich zkušeností však vyplývá, že mnoho lidí si sice pořídí externí disk na zálohu dat, ovšem poté s diskem dále manipulují. Právě neustálým připojováním a odpojováním k různým zařízením se vystavujete vyšší pravděpodobnosti, že o svá data přijdete (naformátováním v jiném zařízení, zkratem v USB konektoru, pádem disku na zem…).

Dalším nešvárem je nadbytečný objem dat, který každý uživatel uchovává na pevném disku v počítači. Znáte to, vracíte se z dovolené, ve fotoaparátu či telefonu máte přes 200 fotografií a ty pak přesunete do počítače.

Pojďme počítat: 200 fotek x 4 MB průměrná velikost souboru = 800 MB (1 dovolená)
* nejsou zahrnuty videa, prostor na disku se nám tak hravě přenese i přes 1,5 GB.

Možná se vám to při dnešních kapacitách pevných disků zdá málo, ale mějte na paměti, že obnova dat při jejich ztrátě je účtována dle objemu dat, což se pohybuje v řádu tisíců korun. Zredukování objemu dat vám tak ušetří peníze nejen při výběru např. cloudového úložiště, ale ušetří i peníze při případné záchraně. Navíc zredukováním počtu fotografií nebudou vaši známí nuceni sledovat nezáživné a opakující se snímky.

Pokud jsme vám alespoň částečně otevřeli oči a začnete si více vážit vašich dat v počítači, splnil tento článek svůj účel.

Byl pro Vás příspěvek zajímavý? Sdělte to přátelům!