Grafický čip nVidia
Grafický čip nVidia

U notebooků můžete narazit na situaci, kdy Vám notebook po zapnutí nefunguje. Většinou se roztočí ventilátor, svítí kontrolky napájení, ale na displeji se nic nezobrazí. Závada může být různého původu, avšak nejčastěji se jedná o vadný BGA obvod – tedy grafický čip nebo severní můstek (northbridge).

 

Vypadá to hrozivě. Lze tomu předejít?

V podstatě ano i ne. Notebooky jsou všeobecně díky miniaturizaci náchylnější na opotřebování a to nejčastěji u výkonného grafického čipu (jak se říká „samostatná grafika“) nebo severního můstku, který zajištuje komunikaci mezi všemi komponenty (procesor, operační paměť, grafická karta,…). Dokola omýlaným preventivním čištěním zařízení můžete tuto situaci téměř eliminovat, minimálně však oddálit.

Notebook po zapnutí nefunguje = vadný GPU čip nebo northbridge
Vlevo grafický čip a vpravo severní můstek

Naše statistiky, praxe a informace z firem zabývajících se opravou základních desek ukazují, že vyšší množství závad se týká procesorů AMD a grafických karet ATI (dnes již spadající pod křídla právě AMD). Zajímavostí však je i to, že se v největší míře jednalo o notebooky značky HP.

Nelamte však hlavu 🙂 I konkurenční značka procesorů Intel a ostatní značky notebooků se samozřejmě kazí. A ačkoliv se zdá, že ne tolik moc, tak vemte v potaz to, že nemáme k dispozici statistiku prodejů jednotlivých typů notebooků. Sami dobře víte, že se Vám pokazí i nové zařízení v záruce.

 

Notebook po zapnutí nefunguje. Jak je to s opravou?

Čip po odpájení (reball)
Čip po odpájení (reball)

Můžeme s více než 90% jistotou říci, že notebook lze úspěšně opravit. Cena opravy se odvíjí od provedené práce, což je buď tzv. reflow (tepelné prohřátí spojů) a nebo reball (kompletní odpájení – standardně osazení novým čipem). Většinou se cena pohybuje do 3.000 Kč a se zárukou 12 měsíců.

Všemu ovšem předchází odborná diagnostika v našem partnerském servisu, který stanoví přesnou závadu, její řešení a částku. Ta je následně s koncovým zákazníkem konzultována a na základě vyjádření odsouhlasena či nikoliv. V případě, že se zákazník rozhodne částku neakceptovat, je mu zařízení vráceno a účtována pouze doprava.

Může nastat i situace, kdy servis po schválení opravy diagnostikuje další závadu a nebo hůře, nefunkční základní desku. Dojít k tomu může právě po opravě severního můstku, který řídí obvod základní desky a její napájení. V takovém případě se cena může navýšit, v druhém případě se zařízení označí jako neopravitelné. Každopádně v případě zjištění další závady se opakuje situace jako při první diagnostice.

Doufáme, že jsme Vám alespoň trochu přiblížili problematiku téměř nejdražší služby, kterou můžete absolvovat se svým přenosným miláčkem a nezapomeňte, že v oblasti IT služeb jsme tu pro Vás 🙂

Byl pro Vás příspěvek zajímavý? Sdělte to přátelům!