Je Váš počítač či notebook hlučný, seká se a nebo vypíná? V horším případě shoří některá z komponent! Těmto problémům předejdete tak jako s nemocemi, tedy prevencí.

V dnešní době ve většině domácností převažuje notebook nad počítačem. Tak či tak, obě zařízení jsou náchylná na usazování prachu, avšak notebooky na to trpí podstatně více. Lidé často podceňují údržbu těchto zařízení a řeší to standardně až je pozdě, díky čemuž se jim může oprava výrazně prodražit.

Zanesení prachem s sebou přináší jedny z těchto příznaků:

  • hlučný provoz
  • samovolné vypínání
  • zničení ventilátoru
  • poškození procesoru či jiného komponentu
Jaké je řešení?

Způsobů jak vyčistit počítač od prachu je několik. Ať už pomocí štětce, vysavače či kompresoru, všechny tyto metody však doporučujeme provádět pouze, jste-li alespoň trochu znalí v oblasti počítačů. Při neodborném zásahu totiž hrozí i poškození přístroje!
Totéž platí i pro notebooky, ovšem zde je dle typu notebooku vyžadována určitá zkušenost. Často je potřeba rozebrat notebook do posledního šroubku, abyste se dostali k vyčištění ventilátoru a chladícího okruhu.

Navíc, používáte-li Vaše zařízení již nějakou dobu, měli by jste taky zvážit výměnu chladící pasty mezi chladičem a procesorem (případně grafickou kartou). Tato pasta slouží ke 100% přilnavosti chladiče k čipu procesoru a zaručuje tak nejlepší možný kontakt mezi sebou. A právě vlivem stáři a neustáleho zahřívání tato pasta ztvrdne a ztratí účinek, pro který byla určena.

Byl pro Vás příspěvek zajímavý? Sdělte to přátelům!