Zrychlete počítač pomocí SSD disku

Pojem SSD disk může hodně lidí slyšet poprvé, přestože se jedná o typ disku, který je již nějaký ten rok na trhu. Do popředí se dostává především v posledních letech, kdy jeho cena díky vývoji klesla. I přesto je zde však nutno podotknout, že se stále jedná o dražší typ komponentu.

HDD vs. SSD

Proč tedy tento disk?

SSD

SSD disky se oproti mechanickým pevným diskům (HDD) vyznačují vysokou přenosovou rychlostí (spuštění systému či aplikací trvá pár vteřin) a taky menší náchylností na poškození. To díky tomu, že neobsahují pohyblivé části, ale jsou osazeny flash pamětí (tedy čipy, kdežto u HDD je točící se plotna). Dalšími výhodami jsou menší hmotnost disku, nižší spotřeba elektřiny, žádná hlučnost.

 

Proč jej nechtít?

I tato technologie má svoje neduhy. Zcela určitě je to životnost, která je omezena počtem zápisů na buňku. Na internetu se můžete dočíst různých propočtů životnosti tohoto typu disku, ale vždy se jedná o hodnotu v řádu let. Většina výrobců na ně dává záruku 3 roky, jiné dokonce 5 let. Je potřeba však podotknout, že i u klasických pevných disků je dána životnost a je ovlivněna více faktory, ať je to právě doba používání, otřesy, přehřívání, stáří elektroniky atd.

 

Kolik to stojí?

Pevný disk

Orientační cena např. 120 GB SSD disku je v současnosti asi 1300 Kč (250 GB zhruba 2300 Kč). Za tuto cenu však můžete mít pevný disk o kapacitě 500 GB, připlatíte-li si 200 Kč, získáte kapacitu 1 TB. Zde je tedy potřeba si promyslet, zda upřednostníte rychlejší běh počítače a aplikací, nebo raději chcete skladovat data na disku.
Pokud se rozhodnete pro výměnu za SSD disk, je z naší strany doporučena čistá instalace operačního systému Windows, což Vám zaručí bezproblémový běh systému a aplikací. Cenu této služby najdete v ceníku.

 

Shrnutí

Jestliže se rozhodujete, zda po přečtení tohoto článku, je nutné vyměnit stávající pevný disk za SSD disk, tak vězte, že nikoliv. Cílem bylo Vás seznámit ve stručnosti s touto technologii a především, zamyslet se nad tím, zda Váš pevný disk v počítači či notebooku nedosluhuje a nebylo by vhodné minimálně zálohovat data z něj 😊

Ani pro nás totiž není snad horší situace než zákazník, kterému musíme sdělit, že přišel o svá data!

Byl pro Vás příspěvek zajímavý? Sdělte to přátelům!